menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which would be the better buy 5 gallon bucket of paint for $97.45 or 1 gallon bucket of paint for $21.95
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which would be the better buy 5 gallon bucket of paint for $97.45 or 1 gallon bucket of paint for $21.95
asked
Jun 28, 2020
233k
views
0
votes
Which would be the better buy 5 gallon bucket of paint for $97.45 or 1 gallon bucket of paint for $21.95
Mathematics
middle-school
David Vittori
asked
by
David Vittori
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
5 gallons for 97.45
Explanation:
5x21.95=109.75 which is more
Nirmalya
answered
Jul 2, 2020
by
Nirmalya
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 3, 2024
137k
views
A 5-gallon bucket of paint costs $97.45, and a 1-gallon bucket of paint costs $21.95. What is the unit rate, and which is the better buy? a) Unit rate: $15.00; 5-gallon bucket is a better buy. b) Unit
Alex Erygin
asked
Mar 3, 2024
by
Alex Erygin
8.9k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
137k
views
asked
Mar 10, 2019
42.6k
views
5 gallons buckets of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of pain for $21.95.
Mardoxx
asked
Mar 10, 2019
by
Mardoxx
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
42.6k
views
asked
Jul 2, 2021
122k
views
5 gallon bucket of paint for $97.45 or a 1 gallon bucket of paint for $21.95 which is cheaper
Paweloque
asked
Jul 2, 2021
by
Paweloque
8.0k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
122k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org