100k views
5 votes
Jairo spent $40.18 on 3 music cds each cd cost the same amount . The sales tax was $ 2.33. Jairo also used a coupon for 1.00 of his purchase . what would each cd cost

2 Answers

5 votes

Answer:

$ 12.95 each

Explanation:

Subtract the cost of the sales tax and add back the value of the coupon. Then, divide by 3


(40.18 - 2.33 + 1)/(3) = $12.95

hoped this helped.


User Pashupati Khanal
by
7.7k points
3 votes

Answer:

40.18-2.33=37.85

37.85+1.00=38.85

38.85/3=12.95


each CD costs $12.95


(math to check)


12.95*3=38.85

38.85+2.33=41.18

41.18-1.00=40.18

$40.18

User Nerfologist
by
7.5k points