98.9k views
20 votes
Calculate the unit cost per Kg if it costs $16.99 for 454 g package of cooked shrimp.

User Saulo
by
8.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$37.42 / kg

Explanation:

Divide 16.99 by 454 to get the unit cost per gram. This equals 0.037422907…

Take this number and multiply it by 1000, while rounding it to the nearest hundredth after.

This equals about $37.42 / kg.

User Chien
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories