136k views
5 votes
A pencil costs $0.25 more than an eraser. If the cost of eight pencils is $6.80, what is the cost of one eraser? A. $1.80 B. $0.85 C. $0.60 D. $0.40 E. $0.30

User Muaz Khan
by
5.0k points

2 Answers

3 votes

Cost of pencil = x+0.25

Cost of eraser =x

Cost of 8 pencil = 6.80

Cost of 1 pencil = 6.80/8 = 0.85

So the cost of eraser

0.85 =x+0.25( cost of 1 pencil)

0.85-0.25 = x

0.6 = x

So the cost of eraser is $ 0.6

User Apollon
by
4.8k points
3 votes

Answer:

Ok so 8 pencils equals $6.80. So divide that up by 8, and you get $0.85. So next do $0.85 - $0.25 which you get $0.6. The answer is $0.60

Explanation:


User Josiah DeWitt
by
4.3k points