Cost of pencil = x+0.25
Cost of eraser =x
Cost of 8 pencil = 6.80
Cost of 1 pencil = 6.80/8 = 0.85
So the cost of eraser
0.85 =x+0.25( cost of 1 pencil)
0.85-0.25 = x
0.6 = x
So the cost of eraser is $ 0.6
Answer:
Ok so 8 pencils equals $6.80. So divide that up by 8, and you get $0.85. So next do $0.85 - $0.25 which you get $0.6. The answer is $0.60
Explanation:
5.1m questions
6.7m answers