135k views
3 votes
A 16 ounce jar of pickles costs $3.04. What is the cost per ounce?

A) $0.17
B) $0.19
C) $0.29
D) $0.33

User Thotam
by
5.9k points

2 Answers

3 votes
Simply divide 3.04 by 16

3.04/16=0.19

So the answer is B, $0.19
User Chollinger
by
5.5k points
2 votes

Answer:

The cost per ounce is 0.19

Explanation:

In order to find this, divide the overall cost by the amount of ounces.

3.04/16 = 0.19

User Matthew Abrman
by
5.1k points