Answer:
$8.95 per yard
Explanation:
$28.10 - $1.25 = $26.85 which was the total cost of the material, then divide
$26.85 / 3 = $8.95 which is the cost per yard.
$8.95
1) subtract 1.25 from 28.10.
2) divide that number by three.
9.4m questions
12.2m answers