Answer:
The cost of 1 gallon of lemonade is $1.24.
Explanation:
Unitary method is a method used to find the value of a single unit by dividing the value by the number of quantity given.
Given : cost of 3 gallon of lemonade is $ 3.84
We are required to find the cost of 1 gallon of lemonade . We use the unitary method, we divide the cost by quantity.
cost of 3 gallon of lemonade is $ 3.84
thus, cost of 1 gallon of lemonade is $

Thus, the cost of 1 gallon of lemonade is $1.24.