185k views
2 votes
Mustafa contributes 11% of his $67,200 annual salary to his 401k plan. What is his pretax income

User Tsabary
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Mustafa's pretax income is $59,808.

Explanation:

Given in the question Mustafa's annual salary = $67,200

and Mustafa contribute 11% of his salary to his 401 k plan.

Since we know that 401 k plan is a retirement plan in which an employee gets the exemption from his salary on a pretax basis.

Therefore exemption will be = 11% of $67,200

= 67,200×0.11

= $7,392

Now pretax income or taxable income = 67,200-7,392 = $59,808

Therefore pretax income of Mustafa is $59,808.

User Mike Gates
by
6.7k points