73.8k views
4 votes
Cassie is traveling 675 miles today to visit her brother and his family. So far, she has stopped for gas three times. At the first stop, she put in 7.1 gallons of gas and paid $23.79. At her second stop, she put in 5.8 gallons of gas and paid $19.08. And, at the third stop, 6.6 gallons and paid $20.39. At which stop did Casey pay the most for gas?

1 Answer

5 votes

Answer: She paid the most for the gas in the first stop ($3.35 per gallon).


Explanation:

1. At the first stop she put in 7.1 gallons of gas and paid $23.79, so she paid:

$23.79/7.1 gallons=$3.35 per gallon.

2. At her second stop she put in 5.8 gallons of gas and paid $19.08, then the price per gallon was:

$19.08/5.8 gallons= $3.28 per gallon.

3. At the third stop she put 6.6 gallons and paid $20.39, then:

$20.39/6.6 gallons=$3.08 per gallon.

4. Then, you can conclude she paid the most for the gas in the first stop ($3.35 per gallon).


User Ahmad Shahwan
by
7.3k points