201k views
4 votes
Haley buys 9 pounds of apples for $3. How many pounds of apples can she buy for $1?

User YBS
by
5.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

3 pounds

Explanation:

divide by 3 you get 3 pounds

User Aviann
by
5.3k points