117k views
23 votes
19. Ken bought 8 markers and 20 pens. Each marker cost $2.45. He gave the cashier $100 and received $26 change. What was the cost of each pen?

User Riskhan
by
4.4k points

2 Answers

10 votes

Answer:

Each pen costs $2.72

Explanation:

100 - 26 = $74 spent total

8 x 2.45 = $19.60 spent on markers

74 - 19.60 = $54.40 spent on pens

54.40/20 = $2.72 per pen

User Jagzviruz
by
6.0k points
4 votes
Answer:
$2.28
Explanation:
2.45 multiplied by 8 is 19.6, 19.6 plus 26 is 45.6. 45.6 divided by 20 is 2.28
User Max Shawabkeh
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.