Answer:
As per the statement:
The path that the object takes as it falls to the ground can be modeled by

where h is the height of the objects and t is the time (in seconds)
At t = 0 , h = 300 ft
When the objects hit the ground, h = 0
then;

For a quadratic equation:
......[1]
the solution for the equation is given by:
On comparing the given equation with [1] we have;
a = -16 ,b = 80 and c = 300
then;
Simplify:
sec and
sec
Time can't be in negative;
therefore, the time it took the object to hit the ground is 7.5 sec