Answer : The mass of
needed to produce are, 1150 grams
Solution : Given,
Mass of metal (magnesium) = 75 g
Molar mass of magnesium = 24 g/mole
Molar mass of
= 184 g/mole
First we have to calculate the moles of metal (magnesium).
Now we have to calculate the moles of
.
The balanced chemical reaction will be,

From the balanced reaction we conclude that
1 moles of magnesium react to give 1 mole of

6.25 moles of magnesium react to give 6.25 moles of

Now we have to calculate the mass of


Therefore, the mass of
needed to produce are, 1150 grams