203k views
2 votes
Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12. The next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50. Which system of equations below can be used to determine the cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m)?

User Steve Kiss
by
4.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Here, b represents one loaf of bread and m represents the one gallon of milk.

As per the statement:

Arah went to the grocery store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for $12.


4b+m = 12

It is also given that the next week, Sarah bought 2 loaves of bread and 3 gallons of milk for $13.50.


2b+3m = 13.50

Then; system of equation :


4b+m = 12 .....[1]


2b+3m = 13.50 .....[2]

Solve for b and m using above system of equations.

Multiply equation [2] by 2 we get;


4b+6m = 27 .....[3]

Subtract equation [1] from [3] we get;


4b+6m - 4b -m= 27-12

Combine like terms;


5m= 15

Divide both sides by 5 we get;

m = $3

Substitute the value of m in equation [1] we get;


4b+3 = 12

Subtract 3 from both sides we get;


4b=9

Divide both sides by 4 we get;

b = $2.25

Therefore, cost of one loaf of bread (b) and one gallon of milk (m) are:

$2.25 ad $3



User Markus Proske
by
5.5k points