229k views
5 votes
51 hits on jons website in 3 hours or 96 hits on shanas website in 6 hours

User Quasiyoke
by
6.2k points

2 Answers

2 votes

Answer:


1. 51 hits on Jon’s website in 3 h or 96 hits on Shana’s website in 6 h

2. 330 mi on 15 gal or 240 mi on 10 gal

3. 90 breaths in 6 min or 112 breaths in 8 min

Find each unit price and determine which is a better buy.

4. 20 gallons of gas for $66.00 or 25 gallons of gas for $81.25

5. Writing to Explain Earl and Mia danced in a charity fundraiser.

Earl raised $275 when he danced for 5 hours. Mia raised $376

when she danced for 8 hours. Which dancer earned more for each

hour danced? Explain how you found your answer.

Jon’s unit rate: _____ 17 hits

1 h ; Shana’s unit rate: _____ 16 hits

1 h ;

51 hits in 3 h is greater.

____ 22 mi

1 gal ; ____ 24 mi

1 gal ; 240 mi on 10 gal is greater.

_______ 15 breaths

1 min ; _______ 14 breaths

1 min ; 90 breaths in 6 min is greater.

____ $3.30

1 gal ; ____ $3.25

1 gal ; 25 gallons for $81.25 is the better buy.

Earl earned more for each hour; Earl’s unit rate: ___ $55

1 h ;

Mia’s unit rate: ___ $47

1 h . Since $55 >$47, Earl earned more

for each hour.Step-by-step explanation:


User Hetabiquo
by
6.4k points
2 votes

Answer:

51 hits on Jon's website.

Explanation:

If you find the per unit in each one, ultimately, Jon's is greater. Hope this helped.

User Michael Bray
by
5.3k points