Answer:
1. 51 hits on Jon’s website in 3 h or 96 hits on Shana’s website in 6 h
2. 330 mi on 15 gal or 240 mi on 10 gal
3. 90 breaths in 6 min or 112 breaths in 8 min
Find each unit price and determine which is a better buy.
4. 20 gallons of gas for $66.00 or 25 gallons of gas for $81.25
5. Writing to Explain Earl and Mia danced in a charity fundraiser.
Earl raised $275 when he danced for 5 hours. Mia raised $376
when she danced for 8 hours. Which dancer earned more for each
hour danced? Explain how you found your answer.
Jon’s unit rate: _____ 17 hits
1 h ; Shana’s unit rate: _____ 16 hits
1 h ;
51 hits in 3 h is greater.
____ 22 mi
1 gal ; ____ 24 mi
1 gal ; 240 mi on 10 gal is greater.
_______ 15 breaths
1 min ; _______ 14 breaths
1 min ; 90 breaths in 6 min is greater.
____ $3.30
1 gal ; ____ $3.25
1 gal ; 25 gallons for $81.25 is the better buy.
Earl earned more for each hour; Earl’s unit rate: ___ $55
1 h ;
Mia’s unit rate: ___ $47
1 h . Since $55 >$47, Earl earned more
for each hour.Step-by-step explanation: