Answer:
$1.20
Explanation:
- You divide 3.60 by 6 to find how much money you pay for 1 ounce(which is basically finding the unit rate).
- 3.60 divided by 6 is 0.60.
- So $0.60 per ounce is the unit rate.
- Since you want to find out how much it is for 2 ounces you multiply the unit rate each by 2.
- Which leaves you with $1.20 for 2 ounces
Hope this 5 step explanation helped you!