43.3k views
3 votes
A grocery store sells snacks by weight 6 ounce bag of mixed nuts cost $3.60 predict the cost of two ounce bag

2 Answers

3 votes

Answer:

$1.20

Explanation:

  1. You divide 3.60 by 6 to find how much money you pay for 1 ounce(which is basically finding the unit rate).
  2. 3.60 divided by 6 is 0.60.
  3. So $0.60 per ounce is the unit rate.
  4. Since you want to find out how much it is for 2 ounces you multiply the unit rate each by 2.
  5. Which leaves you with $1.20 for 2 ounces

Hope this 5 step explanation helped you!


User Shauna
by
4.6k points
5 votes

Answer:

1.20

Explanation:

you divide the orginal cost by 3

User Hitul Mistry
by
5.1k points