0 Comments
Answer:
The cost per pound is $1.75.
Explanation:
I feel like the best way to solve this is through ratios.
Write what we know and what we have to find out:
Cross multiply:
35 * 1 = 35
Now divide:
35/20 = 1.75
1.75
divide 35 by 20
9.4m questions
12.2m answers