94.7k views
5 votes
You can buy a 20 pound bag of dog food for $35. What is the cost per pound?

2 Answers

2 votes

Answer:

The cost per pound is $1.75.

Explanation:

I feel like the best way to solve this is through ratios.

Write what we know and what we have to find out:


(20)/(35) *(1)/(x)

Cross multiply:

35 * 1 = 35

Now divide:

35/20 = 1.75

The cost per pound is $1.75.

User Yuri Win
by
8.0k points
3 votes

Answer:

1.75

Explanation:

divide 35 by 20

User Stefano Bafaro
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.