68.8k views
5 votes
Laura paid $27 for three books. If all of the books cost the same, how much did one book cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

$9.

Explanation:

She paid $27 for three books.

All three books cost the same amount, so divide $27 by three.

The answer is $9.

User Galwegian
by
8.0k points

No related questions found