79.2k views
1 vote
Laura paid $27 for three books. If all of the books cost the same, how much did one book cost?

2 Answers

1 vote
27/3=9 so u do 27 divide by 3 and your answer is $9
User Amit Hagin
by
5.3k points
4 votes

Answer:

9 dollars

Explanation:

27/3=9

User Xavier Barbosa
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.