48.3k views
1 vote
Find each rate and unit rate. A. 420 miles in 7 hours. B 360 customers in 30 days. C 40 meters in 16 sec. part d $7.96 for 5 pounds. PLZZ I will give you 100 points

2 Answers

0 votes

Answer:

a: 60 miles per hour

b. 12 coustumers per day

c:2.5 meters per sec

d:1.592 per pound

Explanation:


User Mike Bedar
by
5.1k points
4 votes

a. 60 miles/1 hour because 420/7

b. 12 customers/1 day because 360/30

c. 2.5 meters/1 sec because 40/16

d. $1.59/1 lb because 7.96/5


User Stutje
by
5.5k points