220k views
4 votes
Mrs. Johnston is a dance teacher whose students are going to have a recital. She is comparing two companies' prices for filming the recital and producing DVDs. Winton's Productions charges $2 per DVD, plus $80 to come and film the recital. Lanberry Media charges $60 to film, plus $6 per DVD. To decide which company to use, Mrs. Johnston determines the number of DVDs that would make the two options equivalent in terms of cost. How many DVDs would that be?

1 Answer

6 votes

Answer:

5

Explanation:

If she uses x DVDs, then we get the equation 80 + 2x = 60 + 6x, so 4x = 20, and x = 5.

User Alexpanter
by
5.7k points