115k views
5 votes
If a 20.0mL test tube measures 15.0cm, what is the length in meters?

User Moorthy GK
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

15.0 cm(1 m/100 cm) = 0.150 m Always include your units so you can tell what your final units will be.


Hoped I Helped

User Lopushen
by
6.3k points
6 votes

Answer : The length of the test tube in meter is 0.15 meter

Explanation :

The conversion used for length from centimeter to meter is:

1 cm = 0.01 m

As we are given the length of the test tube is, 15.0 cm. Now we have to determine the length of the test tube in meter.

As, 1 cm of length of the test tube = 0.01 meter

So, 15.0 cm of length of the test tube =
(15.0cm)/(1cm)* 0.01m=0.15m

Therefore, the length of the test tube in meter is 0.15 meter

User Dinakar
by
7.1k points