208k views
1 vote
Linda needs to buy pencils brands has a pack of 28 pencils for 5.29 brand b has a pack of 48 pencils for 8.47 find the unit price for each brand.

1 Answer

10 votes

Answer:

Brand A is the best buy.

Explanation:

Brand A has a pack of 28 pencils for 5.29 dollars. This means that the unit cost of one pencil in Brand A would be 5.29/28 = 0.2$ per pencil rounded up to the nearest tenth.Brand B has a pack of 48 pencils for 8.47 dollars. This means that the unit cost of one pencil in Brand B would be 8.47/48 = $0.8 per pencil rounded up to the nearest tenth.Since $0.2 is lesser than $0.8, it means that Brand A is the best buy.

User Jeet Dholakia
by
4.4k points