71.0k views
4 votes
Consider the reaction: 2Al(s) + Fe2O3(s) → Al2O3(s) + 2Fe(s) The ΔHf for Fe2O3(s) = -824.3 kJ/mole. The ΔHf for Al2O3(s) = -1675.7 kJ/mole. Finish the equation. ΔHrxn = [(1)( kJ/mole) + (2)( kJ/mole)] - [(1)( kJ/mole) + (2) ( kJ/mole)]

User Karni
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

ΔHrxn = [(1) x (-1675.7 kJ/mole) + (2) x (0 kJ/mole)] - [(1) x (-824.3 kJ/mole) + (2) x (0 kJ/mole)] = -1675.7 kJ/mole + 824.3 kJ/mole = -851.4 kJ/mole.

Step-by-step explanation:

User Exiadbq
by
6.9k points