231k views
4 votes
A toy manufacturing company currently produces 100 toys each day. The workers at that company earn $15 per hour. However, the government establishes a minimum wage of $24 per hour. The company cannot afford to keep all its workers, so it lays off some employees. How many people lose their jobs?

A. 14
B. 18
C. 23
D. 41

User Ejgottl
by
7.0k points

2 Answers

6 votes
D. 41 people lose their jobs.
User Achraf Farouky
by
6.6k points
1 vote

Answer:

The correct option is D (41)

Explanation:

Solution: Assuming that in multi day, 8 hours of work is required,100 toys every day (1 day/8 hours) = 12.5 toys workers at that organization gain $15 every hour (8 hours) = $120 minimum compensation of $24 every hour (8 hours) = $192120/192 x 100% = 62.5%100 - 62.5 = 37.5 about 37.5% would lose their job 41


User MarshallLee
by
7.0k points