29.6k views
4 votes
Calculate the speed of an airplane that moves 50 meters in one second in both cm/s and km/hr.

User Mpdaly
by
7.4k points

1 Answer

5 votes
v = s/t = 50/1 = 50 m/s = 5000 cm/s = 180 km/h
User Dasith Wijes
by
6.7k points