49.4k views
3 votes
Mary can either take her lunch or buy it at school. It cost 1.95 to buy lunch. If she wants to spend no more than $30 on lunch per month, how many lunches can she buy at most?

User Qiang
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

15 lunches she can buy with her 30$

Explanation:

30/1.95= 15

User Andersr
by
5.2k points