103k views
4 votes
John and Maria are spending the afternoon hiking in the desert. They purchased six bottles of water for $9.00, two protein bars for lunch for &5.00, and some peanuts for $3.00 as a snack. Suppose they start hiking at 11:30 A.M. and finish the hike at 3:45 P.M. What is the unit rate of money spent to hours hiked?

User Eav
by
6.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Unit rate of money spent to hours = $4 per hour

Explanation:

We have given,

Amount spent:

on purchasing water=$9.00

on protein bars = $5.00

on peanuts = $3.00

So total amount spent on purchasing = $9 + $5 + $3 = $17

They start hiking at 11:30am and finish the hike at 3:45pm.

Total number of hiking hours = 4 hours and 15 minutes = 4.25 hours

We need to find rate of money spent per hours.

i.e. Unit rate of money spent =
(Total money spent)/(Total number of hours)

Unit rate =
(17)/(4.25)

Unit rate = 4 dollar per hour or $4 per hour


User Alves RC
by
6.2k points