75.6k views
3 votes
A grocery store sells Swiss cheese for $5.90 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of Swiss cheese? Round your answer to the nearest cent and show your work.

User Saiqul Haq
by
4.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

37 cents

Explanation:

Given that a grocery store sells Swiss cheese

Rate per pound = 5.90 dollars

1 pound =16 oz,

Hence cost of 16 ounces is given as 5.90

SO cost of one ounce of Swiss cheese =
(5/90)/(16) =0.36875

Or 36.875 cents

Round off to nearest cent as

37 cents since after decimal digit 8 is more than 5.

Hence answer is 37 cents

User Matthew Abbott
by
5.1k points