12.5k views
4 votes
You can get 4 value meals for $21.88 at the local buger restaurant. How much is each value meal

User Chrissy
by
8.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$5.47/meal

Explanation:

You want the unit cost of this value meal. To obtain that, divide $21.88 by 4 meals:

$21.88

----------- = $5.47/meal

4 meals

User Srle
by
8.4k points
1 vote

Answer:

$5.47

Explanation:

you divide $21.88 by 4 which is 5.47

User Zorlak
by
8.1k points

Related questions

2 answers
0 votes
143k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.