197k views
10 votes
The cost of a 6 ounce can of tomato paste is 29

cents. A 16 ounce can sells for 65 cents.
Which is the better deal?

User Hehe
by
5.0k points

1 Answer

8 votes

Answer:

16 ounce can sells for 85 cents

Explanation:

29cents / 6 ounce = 4.833cents/ounce

65cents / 16 ounce = 4.0625cents/ounce

4.0625 < 4.833

then:

the better deal is:

16 ounces per 65 cents

User Gothmog
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.