130k views
2 votes
A 2-quart carton of soy milk costs $4.44. What is the price per pint?

User ZMan
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The cost of soy milk per pint is $1.11


User Peter Bennink
by
7.9k points
0 votes

Answer:

$1.11 per pint

Explanation:

We know 1 quart = 2 pints

2 quarts = 4 pints

We need to take the cost and divide by the number of pints

$4.44 /4 pints

$1.11 per pint

User Chriswoodford
by
8.6k points

Related questions

2 answers
0 votes
132k views
1 answer
0 votes
230k views
1 answer
3 votes
183k views