4.5k views
3 votes
The made 9 pounds of fudge . The fudge was separated into 3/4 pound blocks . They sell each block for $6.50 .if they sell all the fudge ,how much money will they make

The made 9 pounds of fudge . The fudge was separated into 3/4 pound blocks . They-example-1
User Ipave
by
5.4k points

1 Answer

3 votes
Number 16, he put 1/2 of his money into his savings and took the rest to spend. So fraction of his amusement park money he spent on rides and popcorn is (1/5 + 3/4) x 1/2 = 19/40 <=> A

Each 3/4 pound block for $6.50. So each pound block will be $6.50 x 4/3 = 26/3. They have 9 pounds of fudge, money they will make is 26/3 x 9 = $78
User Farzana
by
6.6k points