188k views
3 votes
3 lb. divided by $1.29 whats the unit price

User Chrismead
by
5.5k points

2 Answers

0 votes
$.43 per pound hope that right
User Mike Hawkins
by
5.5k points
1 vote

Answer:

$.43 per pound

Explanation:

To find the unit price, we take the cost and divide by the number of pounds

$1.29/ 3 lbs

$.43 per pound

User Nayan Dave
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.