108k views
4 votes
A rock with a volume of 4.5cm3 has a mass of 15.0g. What is the density of the rock?

2 Answers

7 votes

the answer is 1366.875

Explanation:


User Fariya Rahmat
by
7.2k points
7 votes

Answer:

d=3.3333 g/cm³

Explanation:

The formula for density is

d= m/V

where d,m and V represents the density,mass and volume repectively.

From the question statement we observe that

m= 15.0 g and V=4.5 cm³

Putting the values of m and V in the formula we get

d= 15.0/4.5 g/cm³

d=3.3333 g/cm³ which is the answer.


User Jafar Khoshtabiat
by
7.3k points