1.6k views
0 votes
Kelly bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price

1 Answer

4 votes

To solve this, we divide the price by the kilograms of peanuts.

4.5/5= 0.9

So therefore, our answer is that it costs $0.9 per can of peanuts.

hope this help you out

User Allana
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories