Answer:
Cost of each balloon is $1.89
Explanation:
Given Josh had $150 to spend on 75 balloons for the birthday party. After buying the balloons, Josh had $8.25 left. we have to find the cost of each balloon.
Let the cost of 1 balloon is $x
Since, Money left after buying 75 balloons is $8.25 and the total money Josh had is $150.
∴ The equation can be written as
(Cost of 75 balloons)+Money left=Total money
⇒ 75x+8.25=150
⇒ 75x=150-8.25=141.75
⇒ x=1.89
Hence, cost of each balloon is $1.89