127k views
1 vote
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?

User Bytefish
by
5.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Every pencil cost 4$ alll of the pencils together are 12$

Explanation:

All you had to do is figure out how much money you wasted on buying the three pencils and from that you have gotten 12$ that you wasted and then you have 3 pencils and so then just divide 12 divided by three which equals 4 so that means that 4$ is your answer.

User Gempir
by
5.1k points
1 vote

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


User Jontro
by
5.6k points