menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The Nutty Professor sells cashews for $7.40 per pound and Brazil nuts for $4.70 per pound. How much of each type should be used to make a 23 pound mixture that sells for $5.99 per pound?
asked
Jul 18, 2020
76.4k
views
0
votes
The Nutty Professor sells cashews for $7.40 per pound and Brazil nuts for $4.70 per pound. How much of each type should be used to make a 23 pound mixture that sells for $5.99 per pound?
Mathematics
high-school
Lvh
asked
by
Lvh
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
X+Y=23
7.4x+4.7y=6
X=cashews
Y=Brazil nuts
Solve for x and y (hopefully you can do that)
Sankalp
answered
Jul 25, 2020
by
Sankalp
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.2m
questions
10.9m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org