199k views
3 votes
a toy factory can produce 135 toys in 5 hrs. at this rate how many hrs will it take to produce 243 toys.

User Muetzenflo
by
7.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

I wanna say that the answer in 9

Explanation:

135/5= 27

243/27 = 9

User Borka
by
7.6k points
3 votes

Answer:

9 hours

Explanation:

We can use a proportion to solve this problem. Put toys over hours

135 toys 243 toys

--------------- = --------------

5 hours x hours

Using cross products

135*x = 5 * 243

135x = 1215

Divide by 135 on each side

135x/ = 1215/135

x = 9 hours

User Desolator
by
6.5k points