152k views
2 votes
Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubbles on your answer document. Be sure to use the correct place value.

Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds-example-1
User Dan Jordan
by
6.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

10.5

Explanation:

Because he payed 39.90 for 3.8 pounds you are divided so find out so 39.90 divided by 3.8 = 10.5


User Alexander Chertov
by
5.2k points
1 vote

Answer:

The price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Explanation:

Given,

The price of 3.8 pounds of almonds = $ 39.90,

Thus, we can write,


3.8\text{ pounds of almonds}=\$ 39.90


\implies 1\text{ pounds of almonds}=(39.90)/(3.8)=\$ 10.5

Hence, the price of almonds is $ 10.5 per pounds.

Note :

10.5 can be written 0010.50

Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds-example-1
User Hoon
by
5.3k points