127k views
5 votes
Find the unit rate of $4.80 for 6 cans

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.80/can

Explanation:

To find unit rate, we divide the price by the number of things purchased/used

4.80/6 = .80


User Duhseekoh
by
7.9k points
2 votes

Answer:

$.80 per can

Explanation:

The unit rate is the amount of money divided by the number of cans

$4.80 / 6 cans

$.80 per can

User Maecky
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories