Answer:
1. D. 667.5 ; 2. C. 536.31 ; 3. B. 1589.86 ; 4. D.473.29 ; 5. C. 29.99 ; 6. A. 33.53
Explanation:
1. $15 per hour for 40 hours is
15(40) = 600
Overtime is time and a half, or 1.5 times the pay; this means for the 3 hours overtime (43-40 = 3), she is paid
15(1.5)(3) = 67.50
Together, this is 600+67.50 = 667.50
2. $10.62 per hour for 40 hours is
10.62(40) = 424.80
Time and a half for 7 hours (47-40 = 7) is
10.62(1.5)(7) = 111.51
Together we have 424.80+111.51 = $536.31
3. 3% commission on $1562 is
0.03(1562) = 46.86
Adding this to his salary we have 46.86+1543 = 1589.86
4. 2.5% commission $678 is
0.025(678) = 16.95
Adding this to her salary we have 456.34+16.95 = 473.29
5. His gross pay is given by adding together his net pay with his deductions:
725.35+234.12+189.23+22.34+88.45 = 1259.49
Dividing by the number of hours, we have
1259.49/42 = 29.99
6. Her gross pay is given by adding together her net pay with her deductions:
612.78+152.20+150.71+18.59+71.52 = 1005.8
Dividing by the number of hours, we have
1005.8/30 = 33.53