162k views
5 votes
Brownies are now on sale. Each brownie costs $0.20 less than the original price. Right now, if you buy 8 of them it will cost $15.20

1 Answer

3 votes

Answer: The original price of brownie was $2.1 each.

Explanation:

since we have given that

Let the original price will be x

Number of brownie purchased = 8

According to question , each brownie costs $0.20 less than the original price.

So, it becomes


8* (x-0.20)=\$15.20\\\\8x-1.6=15.20\\\\8x=15.20+1.60\\\\8x=16.8\\\\x=(16.8)/(8)\\\\x=\$2.1

Hence, the original price of brownie was $2.1 each.

User Ramppy Dumppy
by
6.7k points