menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a 12 oz bottle of cleaner cost $3.74. A 16oz bottle of cleaner costs $5.34. Which bottle would be the best buy? (which cost less per ounce?)
asked
Jan 24, 2020
49.7k
views
0
votes
a 12 oz bottle of cleaner cost $3.74. A 16oz bottle of cleaner costs $5.34. Which bottle would be the best buy? (which cost less per ounce?)
Mathematics
middle-school
Hikarikuen
asked
by
Hikarikuen
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Hi! I would believe that the 12 oz bottle of cleaner would be cheaper :)
Nuno Aniceto
answered
Jan 28, 2020
by
Nuno Aniceto
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 19, 2017
39.2k
views
Pint 16oz $3.98 Quart 32 oz 5.98 What is the unit rate to the nearest cent per ounce for each size?
Paolo Mossini
asked
Jan 19, 2017
by
Paolo Mossini
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
39.2k
views
asked
Nov 12, 2022
11.5k
views
Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?
Walterlv
asked
Nov 12, 2022
by
Walterlv
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
11.5k
views
asked
May 3, 2018
42.1k
views
Product a is an 8 oz bottle of cough medication that sells for a $1.36 product B is a 16oz bottle of cough medication that costs $3.20 which product has the lower unit price
Regularjoe
asked
May 3, 2018
by
Regularjoe
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
42.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org