179k views
4 votes
Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56. What is the unit rate of the cost of the juice?

User Anxiety
by
6.0k points

1 Answer

3 votes

Answer: Unit rate is cost per quart, or cost/quarts.

$2.56/2 quarts = $1.28 per quart


User Mujtaba Fadhil
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.