234k views
0 votes
Megan buys a 2-quart bottle of juice for $2.56. What is the unit rate of the cost of the juice?

Question 4 options:
A. $0.04 per fluid ounce
B. $0.64 per fluid ounce
C. $10.24 per fluid ounce
D. $0.32 per fluid ounce

User Ali Lown
by
5.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

3.12

Explanation:

2.56 times 2 is 3.12

User Val Kornea
by
5.2k points