77.3k views
5 votes
Karen has a $140,000 home financed with a 30-year loan at 5%. If she wished to pay one extra monthly payment each year, how many months will it take her to pay off her mortgage?

2 Answers

3 votes

Answer:

332 months approx.

Explanation:

EMI formula is :


(p* r*(1+r)^(n))/((1+r)^(n)-1)

Substituting p = 140000

r =
5/12/100=0.004166

n =
30*12=360


(140000*0.004166*(1+0.004166)^(360))/((1+0.004166)^(360)-1)

Solving this we get;

EMI = $751.48

So, total amount that is to re paid in 360 installments =
751.48*360=270532.80 dollars

Now, if one extra payment is made each year that means 13 payments per year.

So, amount paid per year =
751.48*13=9769.24 dollars

Now, $270532.80 will be repaid in =
(270532.80)/(9769.24)

= 27.69 years

This will become approx
27.69*12=332.28 months

= 332 months.

User Hamed Zakery Miab
by
6.6k points
2 votes

Answer:

Karen take 330 months to pay off her mortgage.

Explanation:

Given : Karen has a $140,000 home financed with a 30-year loan at 5%. If she wished to pay one extra monthly payment each year.

To find : How many months will it take her to pay off her mortgage?

Solution : First we find the monthly payment

Formula of monthly payment

Monthly payment,
M=\frac{\text{Amount}}{\text{Discount factor}}

Discount factor
D=(1-(1+i)^(-n))/(i)

Where, Amount = $140,000

Rate r= 5%=0.05 compounded quarterly


i=(0.05)/(12)=0.00416

Time = 30 years


n=30*12=360

Now, put all the values we get,


D=(1-(1+i)^(-n))/(i)


D=(1-(1+0.00416)^(-360))/(0.00416)


D=(1-(1.00416)^(-360))/(0.00416)


D=(1-0.2243)/(0.00416)


D=(0.7757)/(0.00416)


D=186.46

Monthly payment,
M=\frac{\text{Amount}}{\text{Discount factor}}


M=(140000)/(186.46)


M=750.8

Approximately,monthly payment is $751

Extra payment for each year is = 751 × 30 = $22530

She wished to pay one extra monthly payment each year

i.e, Yearly payment is 751 × 12 = $9012

Years she paid extra payment is
(22530)/(9012)=2.48

Total years is 30 years , Extra year is 2.5 years

Time she take off to pay her mortgage is 30-2.5 = 27.5 years

1 year = 12 months

27.5 years = 27.5 × 12 = 330 months

Therefore, Karen take 330 months to pay off her mortgage.

User Nacht
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.