220k views
0 votes
Wrapping paper is on sale at 3 rolls for $4.25. How many rolls can Danika buy with $20?

2 Answers

4 votes

Answer:

He could buy 4 rolls. With a left over of $3. That 3 dollars cannot buy one more since it is not enough. 4.25 x 4 = 17.00

Explanation:


User Sean Payne
by
6.2k points
5 votes
4.25/3 = 1.42 per roll

$20.00=1.42x

X=14.08
Danika can buy 14 rolls
User Matt Jensen
by
6.7k points