Answer:
2 kilogram bag.
Explanation:
To figure this out, we need to divide the price by the amount of kilograms. Lets start with the 3 kilo bag. Divide 42 by 3, let y equal the price per kilo
42/3=y
Divide
14=y
Now lets do the same with the 2 kilo bag. Divide 26 by 2. Let x be this number.
26/2=x
divide
13=x
The 2 kilo bag is better as its 13 pesos per kilo compared to the 3 kilo bag's 14 pesos per kilogram.