214k views
0 votes
One market sells a 3 kilogram bag of tortillas for 42 pesos and another sells 2 kilograms of tortillas for 26 pesos which unit price is lower

User Sauron
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

2 kilogram bag.

Explanation:

To figure this out, we need to divide the price by the amount of kilograms. Lets start with the 3 kilo bag. Divide 42 by 3, let y equal the price per kilo

42/3=y

Divide

14=y

Now lets do the same with the 2 kilo bag. Divide 26 by 2. Let x be this number.

26/2=x

divide

13=x

The 2 kilo bag is better as its 13 pesos per kilo compared to the 3 kilo bag's 14 pesos per kilogram.

User Treejanitor
by
7.4k points